"Rajskie ptaki. Włosi, którzy podbili świat" (Znak 2025).
7 sie 2025 godz. 18:00, ulica Bronowicka 19 Kraków
Spotkanie autorskie z Maciejem A. Brzozowskim, prezentacja książki „Rajskie ptaki. Włosi, którzy podbili świat” (Znak Horyzont, 2025).
W swojej najnowszej publikacji Maciej A. Brzozowski przedstawia sylwetki dwunastu fascynujących Włochów, którzy zmienili oblicze kultury, świata mody i polityki; pełnych uroku, często kontrowersyjnych, wiedzących, jak czerpać z życia pełnymi garściami.
Artyści, aktorzy, politycy: rajskie barwne ptaki - Włosi, którzy podbili świat i na zawsze zapisali się w historii.
„Uwodziciele. Buntownicy. Wizjonerzy.
Kreatorzy mody, tyrani, geniusze srebrnego ekranu.
Bezwzględni politycy, bezwstydni bogacze, dekadenccy artyści.
Nikt lepiej od nich nie rozumiał, co to znaczy żyć po włosku.
Zawrócili światu w głowie i stworzyli włoski mit. Sami przeszli do legendy.
Porównanie do rajskich ptaków przypadłoby im do gustu. W końcu nadzwyczajną urodą mogą się pochwalić tylko samce, a o tych synach Italii można powiedzieć niemal wszystko. Ale na pewno nie da się im przypisać skromności” (opis ze strony Wydawnictwa Znak).
„Kontrowersyjny i charyzmatyczny może być też rajskim ptakiem. To ukłon w stronę jednego z najbardziej oszałamiających gatunków natury. Te ptaki to czysta demonstracja przesady: kolorowe, dziwacznie piękne, jakby zaprojektowane przez artystycznie rozbuchaną sztuczną inteligencję. I – dodajmy – zupełnie niepoprawne politycznie, bo cała ta feeria barw, piór i pozycji należy wyłącznie do samców. Rajskie ptaki od zawsze miały znakomity PR. Ich opisy rozgrzewały wyobraźnię Europejczyków już od XVI wieku, a romantyczni polscy ornitolodzy nazywali je cudowronkami. To zjawiskowe stworzenia, które całym sobą – strojem, ruchem, śpiewem – próbują przyciągnąć uwagę. Flirt, taniec, kolor, hałas – wszystko na pokaz. Tak, właśnie o tym jest ta książka. O samcach. O pozach. O popisie. O strategiach przetrwania – biologicznych i społecznych. Rajskie ptaki jako metafora – efektowna, prowokująca, nieco przewrotna. […] Moje ptaki nie należą do najmłodszego pokolenia i trudno byłoby mi dziś znaleźć ich odpowiedniki wśród dwudziesto- czy trzydziestolatków. Człowieka naprawdę poznaje się dopiero po jego życiowych wyborach, po całym życiu – a nie po kilku sezonach popularności. Silne osobowości wciąż są – potrzebują tylko czasu, żeby dojrzeć i rozwinąć skrzydła” (z wywiadu M. Brzozowskiego dla magazynu „Świat Elit”).
O Autorze:
Maciej A. Brzozowski - italianista (absolwent filologii włoskiej na Uniwersytecie Warszawskim), tłumacz, dziennikarz, pisarz. Współpracował z wieloma magazynami i czasopismami, w tym “Polityką”, “Gazetą Wyborczą” i “Rzeczpospolitą”, publikując artykuły poświęcone Włochom i ich kulturze. Jest autorem książek o Italii i savoir-vivre. Napisał między innymi “Włosi. Życie to teatr” (Muza 2014), książkę wyróżnioną Nagrodą Literacką im. L. Staffa w kategorii “Popularyzacja wiedzy o Włoszech” (2014) oraz “Boskie. Włoszki, które uwiodły świat” (Znak 2024).
Spotkanie organizowane w ramach dofinansowania uzyskanego z programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni. Edycja na lata 2024-2025”.
ITALICUS Krystyna Juszkiewicz - Mydlarz i Wspólnicy Spółka Jawna jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.